Menu

Żołnierze Wyklęci

Zapomniani Bohaterowie

kpt. Wacław Sikorski

Urodzony 9 lutego 1925 roku w Warszawie. Od stycznia 1943 roku pracował w Państwowych zakładach Inżynierii Ursus na Woli. W dniu wybuchu Powstania Warszawskiego w jego rodzinnym domu zorganizowano punkt sanitarny, a on sam należał do drużyny sanitarnej. 3 sierpnia opuścił Warszawę i przebywał w Choszczówce.

W roku 1944 wrócił do Warszawy i w październiku otrzymał skierowanie do wojska. Tam musiał ukrywać swoją przynależność do AK. 28 lipca 1948 roku zostaje aresztowany i uznany za szpiega oraz wroga ludu. Po wstępnych przesłuchaniach w Głównym Zarządzie Informacji Wojskowej został osadzony w X pawilonie więzienia mokotowskiego w Warszawie. Tam następują dalsze przesłuchania oraz psychiczne oraz fizyczne tortury.

22 stycznia 1949 roku Wojskowy Sąd Rejonowy wydaje na niego wyrok śmierci. Trafia do pawilonu Ogólnego więzienia przy Rakowieckiej, gdzie poznaje m.in. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”. 29 kwietnia 1949 prezydent Bierut wykorzystując prawo łaski zmienia wyrok śmierci na 10 lat pozbawienia wolności. Pan Sikorski zostaje przetransportowany do więzienia w Rawiczu, a w roku 1952 do Sztumu.

Wielokrotnie namawiany był do współpracy ze służbami państwowymi. W roku 1955 trafił do więzienia we Wronkach. Rok później 8 lutego wychodzi na wolność w wyniku amnestii.

Autorami biogramu są:

Uczniowie klasy 1lb – Gabriela Bandurska, Katarzyna Bury, Małgorzata Bury. Paulina Chmielewska, Sylwia czyżewska, Magdalena Elsner, koordynatorki projektu: Elżbieta Mitek, Dorota Babowicz. CXXV Liceum Ogólnokształcące im. Waldemara Milewicza, ul. Chłodna 36/46, 00-872 Warszawa.